Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw Kuriera Porannego. To już 15. edycja

2 mld 288 mln 556 złotych. Co to za kwota? Tyle wynosi różnica między przychodami firmy, która zajęła 1. miejsce w 2004 roku na liście Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw Kuriera Porannego, a przychodami laureata z roku ubiegłego.

Wtedy liderem była firma British American Tobbaco z Augustowa (z przychodem ok. 1,826 mld zł w roku 2003); rok temu – Grupa Mlekovita (z przychodem ok. 4,114 mld zł za rok 2016). Przypominamy te fakty, bo ruszamy właśnie z jubileuszową, 15. edycją Setki. A to dobra okazja do porównań.

Wracając jeszcze na chwilę do 2004 roku przypomnimy, że wtedy w pierwszej piątce podlaskich przedsiębiorstw o największych przychodach znalazły się: wspomniany już BAT; Polmos Białystok (ok. 974 mln zł) – jeszcze przed prywatyzacją; SM Mlekpol (ok. 865 mln zł); SM Mlekovita (ok. 811 mln zł) i Philips DAP Industries Poland (ok. 726 mln zł).

Wtedy, żeby wejść na listę trzeba było mieć minimum 29 mln zł przychodów. Rok temu – ponad 52 miliony. To pieniądze. A co z ludźmi? Bezapelacyjnie największym pracodawcą była PSS Społem Białystok – przedsiębiorstwo zatrudniało 1811 osób. Kolejne to: Mlekpol (1580), Mlekovita (1356), Furnel Hajnówka – przejęte przez Forte (1330) i Fabryka Uchwytów Bison Bial (1083). Jako ciekawostkę można dodać, że blisko tych rekordzistów były wtedy zakłady mięsne PMB (997 osób) i ZNTK Łapy (948), których już nie ma na mapie biznesowej Białegostoku.

Zapraszamy do jubileuszowej Setki

Do faktów z przeszłości będziemy jeszcze wracać. Czas na teraźniejszość. Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji. Główne zasady są niezmienne: lista powstaje przede wszystkim w oparciu o dane dostępne w KRS. Doświadczenie jednak nas nauczyło, że po pierwsze – z dostępnością raportów w interesującym nas terminie różnie bywa, a po drugie – nie każde przedsiębiorstwo składa raport do KRS.

Żeby więc uniknąć sytuacji, gdy z braku danych firma nie trafi na listę, prosimy o przesyłanie na adres mailowy autorki tego tekstu skanu Bilansu oraz Rachunku Zysków i Strat ze Sprawozdania Finansowego oraz informacji o zatrudnieniu ogółem i na terenie województwa podlaskiego, za 2017 rok.

Najwięksi w różnych skalach

Podobnie jak w dwóch poprzednich latach naszym partnerem przy konstruowaniu Złotej Setki jest znana firma doradcza PwC i renomowana wywiadownia gospodarcza Bisnode.

Na podstawie zgromadzonych danych finansowych uhonorujemy po trzy firmy o największych przychodach spośród przedsiębiorstw dużych, średnich i małych. Za Awans roku nagrodzimy firmę, która wykonała największy skok do góry listy w stosunku do ubiegłego roku, a za Debiut roku – firmę, która pojawiła się w Złotej Setce po raz pierwszy i jest spośród takich debiutantów na najwyższym miejscu.

W wymienionych kategoriach czynnikiem decydującym jest po prostu kwota przychodu netto w 2017 roku. Ale mamy też kategorię, która uwzględnia wyjątkowo dynamiczny rozwój spółki – to Firma roku. Na zwycięstwo wpływa w tym wypadku układ kilku wskaźników.

Zapraszamy inwestorów i eksporterów

Jednocześnie bardzo serdecznie zapraszamy firmy do pokazania się w konkursie o tytuł Eksportera Roku i Inwestora Roku (krajowego i zagranicznego). Jest to konkurs prowadzony przez partnera Podlaskiej Złotej Setki Kuriera Porannego – firmę doradczą PwC. Nagrody w tym konkursie przyznawane są firmom, które wykazują się najwyższymi kwotami przychodów uzyskanych z działalności eksportowej czy największymi nakładami inwestycyjnymi (pod uwagę brane są wyniki za lata 2015-2017).

Organizatorzy konkursu oceniając firmy biorą też pod uwagę konsekwencje realizowanej polityki eksportowej, udział eksportu w całkowitej sprzedaży, dywersyfikację rynków eksportowych, dynamikę przychodów i zatrudnienia, ciągłość inwestycji przez rozbudowę lub modernizację fabryk, tworzenie centrów naukowo-badawczych. Uwaga:

Aby być branym pod uwagę w konkursie, firma nie musi generować przychodów kwalifikujących ją do Złotej Setki. Aby wziąć udział w konkursie na Eksportera i Inwestora (krajowego i zagranicznego), wystarczy wypełnić ankietę, którą udostępnimy państwu w przyszłym tygodniu.

Na rynku pracownika liczy się jakość pracodawcy

Dlatego trzeci już raz zapraszamy do udziału w konkursie o tytuł Najlepszego Pracodawcy. Zwycięzca wyłaniany jest z grona podlaskich firm, które z własnej inicjatywy poddadzą się badaniu przeprowadzonemu przez Direction Group Marka Masalskiego.

Więcej informacji o metodzie i korzyściach z badania

Uwzględnia ono zarówno ocenę firmy dokonaną przez jej pracowników, jak i działania pracodawców na rzecz rozwoju osób u nich zatrudnionych. Firmy zainteresowane dołączeniem do rankingu o tytuł Najlepszego Pracodawcy prosimy o kontakt z Julianem Jarewiczem – tel. 85 748 74 29; julian.jarewicz@polskapress.pl.

Do przedsiębiorstwa zgłoszą się wtedy przedstawiciele Direction Group Polska i uzgodnią szczegóły badań ankietowych. Ocena generalna składa się z pięciu podkategorii, z których każda jest ważnym elementem funkcjonowania polityki personalnej i zarządczej firmy

Ukłon w stronę liderów

Po raz dziewiąty na gali Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw w listopadzie uhonorujemy Menedżera Roku. Przypomnijmy, że wybierany jest on przez środowisko przedsiębiorców w dwóch turach.

Najpierw wysyłamy do czołowych organizacji okołobiznesowych regionu prośbę o wytypowanie pięciu kandydatów/kandydatek do tego tytułu doceniającego rolę liderów firm. Z grona, jakie w ten sposób powstanie, nominujemy do tytułu pięć osób, które zebrały najwięcej wskazań. Z tej piątki drogą głosowania kilkuset przedsiębiorców z województwa (ponownie większością głosów) wybrana zostanie jedna osoba.

Gdyby się okazało, że kilka osób zdobyło takie samo poparcie, głos decydujący ma Kapituła rankingu, która zbierze się na posiedzeniu 31 października. Gala 15. Edycji Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw, na której przedstawimy tegorocznych laureatów i zaprezentujemy uczestnikom kilka jubileuszowych niespodzianek, odbędzie się 30 listopada 2018 roku w Teatrze Dramatycznym.